Samsun’da ATM’de unutulan karttan para çekildi, Yargıtay ‘basit hırsızlık’ saydı

AA

ATM’de unutulan kart aracılığıyla hesaptan para çeken sanığa “basit hırsızlık” suçundan ceza verildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı, eylemin daha ağır cezayı gerektiren “bilişim suçu” kapsamında sayılması istemiyle karara itiraz etti.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, ATM’de unutulan banka kartından para çeken sanığa “hırsızlık” suçundan verilen cezaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, eylemin daha ağır cezayı gerektiren “bilişim suçu” kapsamında sayılması istemiyle yaptığı itirazı reddetti.

Sanığın kartı ele geçirmediği, bunun bilişim sistemlerini kullanmak olmadığı ifade edilen kararda, itirazın bu nedenle reddedildiği aktarıldı.

Kadın, kartını ATM’de unuttu

Dairenin kararına göre, Samsun’un Bafra ilçesinde bir kadın, banka hesabından para çektikten sonra kartını ATM’de unutarak buradan ayrıldı.

Sıradaki adam unutulan karttan 480 TL çekti

Kadının arkasında sırada bekleyen kişi, kartın ATM’de olduğunu gördü ve işleme devam ederek hesaptan 480 lira çekti.

Kadın şikayetçi oldu

Kart sahibi kadın, bir süre sonra kartını almak için geri döndüğünde hesabından para çekildiğini fark ederek şikayetçi oldu.

Kamera kayıtları incelendi

Kamera kayıtları incelenerek kimliği tespit edilen kişi hakkında kamu davası açıldı.

Önce eylem “hırsızlık” suçu kapsamında görüldü

Davaya bakan Bafra 2. Asliye Ceza Mahkemesi, eylemin “hırsızlık” suçu kapsamında olduğunu belirterek, sanığa, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 245. maddesinde yer alan ve 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” suçundan ceza verdi.

Yerel mahkemenin kararı Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Başsavcılık, “suç nitelikli hırsızlık” diye itiraz etti

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkumiyet kararına, sanığın eylemini bilişim sistemlerini kullanılarak işlediği gerekçesiyle itirazda bulundu. Bilişim sistemleri kullanılarak yapılan hırsızlığın “suçun nitelikli hali” olduğuna ve daha ağır cezayı gerektirdiğine işaret edilen itirazda, verilen mahkumiyetteki suç değerlendirmesinin bu yönde yapılması gerektiği ifade edildi.

Bilişim suçunun cezası ağır

“Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli hırsızlık” suçunu düzenleyen TCK’nin 142. maddesinin 2. fıkrasının e bendinde, atılı suçu işleyene 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

İtiraz reddedildi

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, inceleme sonucu, sanığın eyleminin hırsızlık suçu kapsamında “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” olduğunu tespit etti ve oy çokluğuyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazını reddetti.

Hırsız, karta el koymadı

konusu olayda sanığın, mağdur kadının ATM’de unuttuğu banka kartı aracılığıyla hesaptan para çektiği, banka kartını ele geçirmediği ve sonrasında da elinde bulundurmadığı aktarılan kararda, eylemin, TCK’nin 141. maddesinde düzenlenen hırsızlık suçu kapsamında olduğu belirtildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir