‘Türkiye’ korkusu harekete geçirdi! ‘Demir Kubbe’ planı…

İsrailli Rafael Advanced Defense Systems (Rafael İleri Savunma Sistemleri) şirketi ile İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi tarafından ortak geliştirilen “Demir Kubbe” hava savunma sistemi, Yunanistan’ın dikkatini çekti.

7 Ekim’de Hamas’ın, 13 Nisan’da da İran’ın İsrail’e düzenlediği füze harekâtlarının ardından “Demir Kubbe” hava savunma sistemi çok konuşulmaya başlandı. Kimileri sistemi “neredeyse kusursuz” olarak tarif ederken, kimileri iki saldırıda da Demir Kubbe’nin delindiğine dikkat çekiyor.

Sistemi üreten şirket Rafael, “Demir Kubbe”nin bugüne dek 2 bin 400’den fazla önleme yaptığını, başarı oranının yüzde 90 olduğunu kaydediyor. Ancak uzmanlar, bir saturasyon saldırısında başarı oranının daha da düşeceğini, üstelik hipersonik füzeleri durdurma kabiliyetinin oldukça yetersiz olduğunu belirtiliyor.

Nitekim yüzde 10’luk başarısızlık oranı bile İsrail’in nükleer bomba yeme ihtimalini kuvvetli şekilde sürdürüyor.

‘STRATEJİK AVANTAJ SAĞLAR’

Yunanistan ise son günlerde olası bir “Türk tehdidine” karşı Ege’deki adalara “Demir Kubbe” benzeri bir hava savunma sistemi kurulmasını tartışıyor.

Konu, önceki gün ERT News’te yayınlanan “Connections” adlı programda da ele alındı. Programa katılan Emekli Koramiral Yiannis Egolfopoulos, “Demir Kubbe” edinmelerinin kendilerine stratejik bir avantaj sağlayacağını anlattı.

Farklı arazi koşulları nedeniyle “Demir Kubbe”nin Yunan coğrafyasında İsrail’deki gibi “tam verimle” çalışamayacağını belirten askeri analist, “Sayın Dendias, haklı olarak, bize uyarlanacak bir şey yapmamız gerektiğini söyledi.” ifadelerini kullandı.

‘EGE ADALARINDA AŞILAMAZ OLACAKTIR’

Amiral Egolfopoulos, sistemin bataryalarının, radarlarının ve komuta merkezinin İsrail’dekinden farklı olarak Yunan coğrafyasında ayrı bölgelerde konuşlandırılabileceğini, bunun da vurulmayı önleyeceğini söyledi.

“Eğer bunu Ege adalarına uygularsak, aşılamaz olacaktır.” diyen Yunan Amiral, komuta merkezini anakaraya, füze bataryalarını adalara yerleştirmeyi önerdi. Sistemin radarlarından alınan verilerin de anlık olarak uçak ve gemilere iletilebileceğini belirten Egolfopoulos, bunun da olası bir saldırıya karşı hızlı tepki vermelerini kolaylaştıracağını vurguladı.

DENDİAS MESAJI VERMİŞTİ

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, hafta içi Skai televizyonunda katıldığı bir programda, ülkesinin İsral’deki “Demir Kubbe”ye benzer bir hava savunma sistemi kurmayı planladığını açıklamıştı.

Dendias, İsrail’in İran’dan gelen füze ve kamikaze dron saldırılarına karşı “Demir Kubbe”yi başarıyla kullandığını savunmuş, “Ukrayna’daki savaşı da inceleyerek bir hava savunma sistemi geliştirmemizin zorunlu olduğuna karar verdik.” demişti.

Bu alanda Yunanistan’ın zaman kaybettiğini kaydeden Dendias, Türkiye’nin insansız hava araçları konusunda büyük ilerleme kaydettiğini de söylemişti.

Ancak Dendias, hava savunma sisteminin adalara kurulacağına yönelik bir değerlendirmede bulunmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir